دکتر راهداری: اقتصاد مرده کشور، در دولت روحانی زنده شد

بهبهان ما- مراد رهداری اقتصاددان و استاد دانشگاه برای بررسی اوضاع اقتصادی در دولت روحانی، ابتدا از دولت احمدی نژاد شروع می‌کند و از درآمد ارزی از سالهای ۸۴ تا ۹۲ می‌گوید:«درآمد ارزی دولت از سال ۸۴ تا اوایل ۹۲ (حاصل از نفت و گاز و میعانات نفتی) نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد دلار رسیده است. از اواخر دوره قاجار تا سال ۸۴ مجموع درآمد ارزی کمتر از ۵۵۰ میلیارد دلار بوده است». راهداری این سوال را می‌پرسد که «آیا طی دوران طلائی ۸۴ تا اوایل ۹۲ معادل ۱۶ سال قبل از آن دوره و نه معادل یک قرن، در اقتصاد ایران کار شده است؟»

ذخایر طلا در دوران احمدی‌نژاد نیز از جمله مباحثی است که راهداری از آن سخن به میان می‌آورد: «از ۸۹ تا ۹۱ ذخائر طلا در بانک مرکزی از ۹۵ تن به ۶۰ تن رسید، هر اونس طلای ۶۰۰ دلار، به قیمت ۱۸۰۰ دلار به فروش رفته و کسری بودجه اینگونه تامین شده است. سوال این است که پول نفت کجا رفت؟ »

راهداری نیز با اشاره به تعطیلی ۷۰ درصدی ظرفیت صنعتی کشور تصریح می‌کند: «با آن بساط اقتصادی باز هم دچار رکود شدیم و رشد اقتصادی چند سال پی در پی از ۸۸ تا اوایل ۹۲ به طور متوسط به ارزشهای ثابت منفی بوده است. طی این دوره ۷۰ درصد ظرفیت صنعتی کشور تعطیل شد».

این اقتصاددان رشد اقتصاد ایران را در سال ۹۵ اینگونه تفسیر می‌کند:«در سال ۱۳۹۵ ، رشد اقتصاد ایران به دلیل شکستن حصار تحریم و افزایش تولید نفت تقویت شد. رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) حقیقی در نیمه اول سال ۱۳۹۵ به ۴/۷ درصد رسید و اقتصاد ایران از وضعیت رکودی سال ۱۳۹۴ خارج شد».

بخش دیگر سخنان راهداری به قیمتها در دولت روحانی بازمی‌گردد: «سرعت افزایش قیمت‌ها که در مهر ۱۳۹۲ به بیش از ۴۰ درصد رسیده بود، در اسفند گذشته به ۱۱/۹ درصد رسید و تورم نقطه به نقطه نیز تک رقمی‌ شد و از ۴۵ درصد در خرداد ۱۳۹۲ به ۳/۸ درصد اسفند ۱۳۹۴ رسید».

اشاره به تراز تجاری ۹۴ بخش دیگری از سخنان مراد راهداری است: «در سال ۱۳۹۴ تراز تجاری بدون نفت، مثبت شد و به یک میلیارد دلار رسید و در واقع صادرات غیر نفتی ما نسبت به واردات، یک میلیارد دلار فزونی گرفت و در سال ۱۳۹۵ این روند ادامه یافت و در فروردین امسال تراز تجاری بدون نفت، به میزان یک میلیارد دلار مازاد داشت».

راهداری می‌گوید: «رشد ۹۵ نسبت به ۹۴ حداقل حدود ۷ درصد بیشتر شده که عمدتا متاثر از رشد نفت است. البته این میزان بدون نفت، حدود ۵ درصد است. صادرات نفت از یک میلیون و دویست هزار بشکه به دو میلیون و چهارصد هزار بشکه رسید. بهای نفت نیز از حدود ۳۰ دلار به حدود ۵۰ دلار افزایش یافت».

او ابراز داشت: «رشد بخش کشاورزی بیش از ۷ درصد بود که سبب جبران رشد منفی بخش صنعت و معدن، ساختمان، حمل و نقل و واسطه‌گری‌های مالی که منفی بوده‌اند شد».

این استاد دانشگاه تصریح می‌کند که علی‌رغم مشکلات ساختاری، کارنامه دولت مثبت است، اگر روند سالهای ۸۴ تا ۹۲ ادامه می‌یافت، اقتصاد ایران اضمحلال می‌یافت؛ اقتصاد مرده‌ای که حدودا در چهار سال اخیر زنده شد.

از دیدگاه راهداری در دوران حسن روحانی، تورم مهار شد؛ رشد منفی تولید ناخالص داخلی به ارزشهای ثابت مثبت و قابل توجه تبدیل گردید؛ تراز تجاری بدون نفت بهبود یافت و علی‌رغم رکود، سهم مالیات در بودجه نسبت به سهم نفت بهتر شد و تکیه دولت به نفت کاهش یافت و رابطه دولت و ملت در اقتصاد سازنده گردید. همچنین چند هزار صنایع کوچک و متوسط رونق و هدف سیاست‌های انبساطی قرار گرفت.

روزنامه مردم سالاری ۱۹ فروردین

کد خبر : 11317